Смехът е най-доброто лекарство. Това е не само мъдрост, предавана през поколенията, но и факт, който събира все повече научни доказателства.
Науката гетология се занимава с влиянието на хумора върху физическото и психическо благоденствие. Смехът е подбуждан от емоционални, мисловни или физически стимули като гъделичкането например.
След като до определена част от мозъка достигне по един или друг начин импулс, породен от тези стимули, той предизвиква смях. В него се ангажират голямо разнообразие мускули - както лицеви, така и тези, участващи в дишането, обяснява Кърстен Нимиц, директор на Института по Човешка Биология и Антропология към Свободен Университет в Берлин.
Когато човек се смее от сърце, той го прави с цялото си тяло - т.нар. генерализация, казва Нимиц. Тогава човек диша по-дълбоко, подобрява се вентилацията, стимулира се и кръвообръщението, повече кислород достига до тъканите, засилват се катаболитните процеси. Тези физиологични феномени изучава Майкъл Титце, преподавател в Институт по Психотерапия в Барут.
Смехът потиска производството на стресовите хормони адреналин и кортизон. Освен това се покачва секрецията на серотонина - хормонът на щастието. Учените предполагат, че смехът стимулира и имунната система, по-точно Т-клетъчния имунитет, имащ основна роля при неопластични заболявания и вътреклетъчни инфекции.
Нимиц споделя, че се правят изследвания в тази насока. Във връзка със смеха и въздействието му, съществуват клубове, в които се провеждат семинари на темата. Съществува и специален вид йога, в който активирането на мускулатурата се основава на смях.
Упражненията ангажират лицевата мускулатура - изражения, дихателната, включително и диафрагмата, също и цялото тяло. Дори в началото да е изкуствен, впоследствие той става напълно естествен. В групи се работи по-добре, споделят изследователите. Все пак смехът е заразен.