Пролетта и последващите летни месеци са предпоставка за по-чести разходки навън, игри в парковете и градинките. Неизменна част, особено при децата са паданията и ожулените колене. В случаите когато раните са по-дълбоки и има данни за убождане или порязване на метални повърхности или замърсяване с почва, освен стриктната промивка на раната, често се налага и поставянето на ваксина срещу тетанус или известна още като ТАП.
Тетанусът е остро инфекциозно заболяване, което се предизвиква от Clostridium tetani. По-конкретно от токсина, който се образува от този микроорганизъм. Клинично заболяването се проявява с многократни и мощни спазми на различни мускулни групи. Всяка година от тетанус се разболяват около 1 милион души, което статистически представлява 18 на 100 000 души от населението.
Тетаничният токсин е един от най-силните токсини, редом с ботулиновия токсин. Спорите, които образува са твърде устойчиви при попадане във външна среда и в почвата. Те могат да останат жизнеспособни в продължение на 10 и повече години.
Основен източник на инфекцията са тревопасни животни, които с изпражненита си заразяват почвата и впоследствие чрез различни наранявания тези спори навлизат в организма на човек. Ходенето с боси крака също е предпоставка за образуване на микротравми по кожата и съответно образуването на входни врати за навлизане на спорите. Инфекцията не се предава от болен на здрав човек.
Инкубационният период е в рамките на 3 до 21 дни, най-често около 10 дни. Неговата продължителност се определя от инфекциозната доза, която е проникнала в организма, мястото на травмата, както и имунологичното състояние на пациента и взети мерки за промивка на раната.