Булимия нервоза е разстройство на хранителното поведение, чието разпространение придобива епидемичен мащаб. Докато честотата на анорексията, бидейки достатъчно висока – около 20 случая на 100 000 души, то тази на булимията дори я надвишава – средно близо 36 души на 100 000.
Средната възраст за появата на това заболяване е 15-30 годишна, като сред заболелите едва около 10-15% се падат на мъжкия пол, а останалите болни са жени. За булимията, както и за всички останали хранителни разстройства изобщо, е характерно, че се проявяват по-често у жени, най-вече през пубертетната и младежката възраст и в по-високите социални слоеве на развитите страни.
Както обикновено, бедата не идва сама – близо 80% от болните от хранително разстройство са засегнати и от други психиатрични заболявания – афективни, личностови и най-вече тревожни такива. Счита се, че в над 90% от случаите те предхождат равитието на хранителното разстройство.
На фона на всичко това, все още се счита, че половината от боледуващите изобщо не достигат до здравната система.
Прояви на болестта
Основна нейна проява е булимичния синдром – пристъпи на неудържимо влечение към храна, последвани от екстремни компенсаторни мерки – като това се слува регулярно 1-3 и повече пъти дневно.
Обикновено пристъпите на непреодолимото влечение към храната водят до механично и бързо поглъщане на големи количества висококалорична храна – иначе отбягвана и забранена – и са съпроводени с невъзможност за контрол върху храненето.