Между 14 и 20 май 2018 г. в България се провежда станалата вече традиционна Седмица за информиране за ревматичните заболявания. Разговаряме за проблемите на пациентите с ревматични заболявания у нас с Боряна Ботева, която е председател на Организацията на пациентите с ревматични заболявания в България (ОПРЗБ).
Кои са акцентите, върху които съсредоточавате вниманието на обществото, в тазгодишната кампания на пациентите с ревматични заболявания, г-жо Ботева?
Тази година решихме да поставим акцент върху значението на физическата активност, рехабилитацията и физиотерапията като допълнение към стандартното лечение за справянето с ревматичните заболявания.
Има ли в България достатъчно подготвени кинези- и физиотерапевти, които да осигурят адекватна терапия за пациентите с ревматични заболявания?
България е богата на места с минерална вода и подходящ климат, където може да се провежда успешно рехабилитация на ревматичните заболявания. Мисля, че имаме и достатъчно добре подготвени специалисти, но за жалост заплащането на труда им е твърде ниско и е разбираемо, че се насочват към други сфери на дейност или работа извън България.
Колко са хората, страдащи от ревматични заболявания у нас?
У нас няма официална статистика за броя на хората, страдащи от ревматични заболявания. По неофициални данни се смята, че са повече от 100 хиляди души. От тях около 30 хиляди са с болест на Бехтерев и близо 70 хиляди са с диагноза ревматоиден артрит.