Хематокритът представлява делът на обема на еритроцитите (червените кръвни клетки) спрямо общия обем на кръвта. Синоними са фракция на еритроцитния обем, както и PCV.
Стойностите на хематокрита се различават в зависимост от пола, възрастта, надморската височина, както и от тютюнопушенето. Влияние могат да окажат фактори като климат, сезон, дали стойността е измерена сутрин или вечер, както и положението на тялото. Но те най-често нямат съществена клинична значимост.
При мъжете стойностите на хематокрита са малко по-високи от тези при жените. Мъже – от 0.40 до 0.53, а за жени – от 0.36 до 0.48. При новородени през първия месец стойностите на хематокрита могат да достигнат до 0.70, без това да е патологично отклонение, тъй като при тях има физиологично покачване, което постепенно през втория и третия месец от раждането спада.
Като критични стойности на хематокрита се приемат стойности извън референтния интервал за здрави лица, която стойност налага предприемането на незабавни терапевтични действия. Такива стойности за хематокрита са под 0.15 и над 0.55.
Хематокритните стойности при пушачи са по-високи. Най-високи са стойностите на хематокрита сутрин и с течение на деня намаляват, като около 20 часа те са най-ниски. В изправено положение стойността на хематокрита е с 5% по-висока в сравнение с легнало (от преразпределението на течностите).