IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

855 души чакат за трансплантации

момента чакащи в страната за трансплантации са 750 души за бъбреци, 60 за сърце и 45 за черен дроб

855 души чакат за трансплантации

В момента чакащи в страната за трансплантации са 750 души за бъбреци, 60 за сърце и 45 за черен дроб, съобщи директорът на Агенцията по трансплантации проф. Христо Куманов по време на специална пресконференция по повод новата програма на Министерство на здравеопазването за трансплантациите.

Според проф. Куманов е трудно да се направят прогнози как ще се развиват тези числа в годините, тъй като продължава да е сложен въпросът с донорството от гледна точка на генетичната съвместимост. Но би било успех, ако до 2-3 години ще могат извършваните трансплантации да се увеличат с 25%.

От 26 март т.г., когато се обнови с изцяло операционния блок на урологията в І хирургия на Александровска болница, са извършени осем бъбречни трансплантации от трупен донор и четири от жив съобщи проф. Димитър Цветков, национален консултант по трансплантология. Той подчерта, че само тази година от направените бъбречни трансплантации на български граждани в Пакистан, четирима са се върнали в много тежко състояние. Единият от тях е спасен, но другите трима са в реанимация на клиниката с тежки белодробни усложнения.

Проф. Генчо Начев, директор на Университетска болница "Света Екатерина" и национален консултант по кардиохирургия подчерта, че създаденият регламент по трансплантациите, строгият контрол и осигурените средства за лечение на потенциален донор са много важни за развитието на дейността в страната. Според него операцията за трансплантация на сърце не е от най-сложните. Най-важна е организацията, а не толкова техническото изпълнение. Важни са инфраструктурата и организацията на работата на екипите в страната, които са лицензирани за тази дейност, подчерта проф. Начев.

Той уточни, че след експлантация сърцето до 3-4 часа трябва да бъде трансплантирано. Независимо, че Стратегията за здравеопазване не е все още приета от МС ние работим по нейната реализация, заяви министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски. Той подчерта, че в тази посока особено място заема новият регламент за трансплантациите вследствие на новия закон. Основното в него е създаването на добра организация и контрол върху извършваната дейност, както и акредитацията на лечебните заведения, в които може да бъде извършвана.

Министърът даде и пример с Националната програма за трансплантации на стволови клетки, която днес се обсъжда в правителството. Той напомни, че в МЗ са изготвили оценката на дейността по трансплантациите: за трансплантация на черен дроб - 50 хиляди лева, за сърце - 40 хиляди лева и за бъбреци - 15 хиляди. В тези средства за включени и средствата за лечението на потенциалните донори.

Професор Елисавета Наумова, национален консултант по имунология и основен автор на Националната програма за трансплантации на стволови клетки заяви, че главното в нея е създаването на Национална банка за стволови клетки. Те ще се набират доброволно по три начина - от костен мозък, от периферна кръв и от пъпната връв, уточни тя. България е член на световната донорска мрежа на стволови клетки, но българският генотип много често не отговаря на съществуващите в световната банка на стволови клетки. Най-доказаното лечение с трансплантирането на стволови клетки е в тежки заболявания като таласемията и левкемиите, подчерта проф. Наумова.

През 2007 г. са приети и обнародвани 8 наредби по Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, които регламентират новите условия, ред и изисквания за осъществяване на трансплантации у нас, бе подчертано на пресконференцията. Така нашата нормативна уредба изцяло съответства на европейските норми, заяви министърът.
Утвърденият Медицински стандарт за трансплантация на органи, тъкани и клетки въвежда строги критерии и изисквания към лечебните заведения, които извършват трансплантации.

Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) ще осъществява строг контрол по тяхното спазване. Не може всяко лечебно заведение, целящо имиджов ефект, да експериментира върху хора, затова разрешението за дейност ще се дава след щателна оценка, заяви проф. Гайдарски. Изключително важно за повишаване на качеството на лечението на трансплантираните хора е, че се въвежда заплащане и за поддържащо лечение на пациента в следтрансплантационния период.

МЗ ще финансира и дейностите за предоперативно имунологично изследване на реципиента за включването му в служебния регистър на ИАТ и актуализиране резултатите от изследванията на имунологичния му статус, както и имунологични изследвания за търсене и откриване на съвместим донор за трансплантация на стволови клетки.Средствата за извършени трансплантации ще бъдат изплатени на болниците със задна дата, от 1 януари 2007 г. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата