Климактериумът представлява физиологичен процес на репродуктивните органи и функции на жената. Спирането на менструацията - менопаузата настъпва средно около 50-годишна възраст. Климактериумът се дели на пременопаузален, менопауза, постменопаузален и старческа възраст.
Пременопаузалният климактериум започва около 40-годишна възраст и продължава средно около 10 години. При него се наблюдава първо намаляване на количеството на синтезирания прогестерон, което може да доведе до менструални смущения и неправилни маточни кръвотечения.
Естрогените, които се отделят в първата половина на цикъла, предизвикват разрастване на лигавицата на ендометриума, а прогестеронът - отделян във втората половина на цикъла (след овулация) е отговорен за уплътняването на маточната лигавица и нейното „правилно“ отделяне по време на менструация. Ето защо промени в количеството на отделения прогестерон, водят до неправилни маточни кръвотечения. На гинекологичен преглед може да се установят и други причини за тези аномалии, като например наличието на миомни възли, полипи в кухината на матката и други, но когато жената е в пременопаузална възраст, не трябва да се изключва вероятност за очаквания, физиологичен хормонален дизбаланс.