IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Над 600 българи чакат за трансплантация на бъбрек

Само в Александровска болница се правят трансплантации, което е крайно недостатъчно

Над 600 българи чакат за трансплантация на бъбрек

Лошо е качеството на живот при болните на хемодиализа. Няма нито достатъчно пари, нито нова апаратура и се работи с консумативи, които не са най-качествените, но са най-евтините, заяви началникът на Клиниката по диализа в Алексадровска болница проф. Здравко Краев.

Той бе сред участниците на провеждащия се днес във Фестивалния и конгресен център във Варна международен симпозиум на ръководителите на фондация “Бъбрек” от страната и чужбина.

Проф. Краев изнесе доклад на тема “Качеството на живот при болните на хемодиализа”.

Професорът уточни, че единствената болница, където периодично се правят бъбречни трансплантации, е Александровска, което в никакъв случай не задоволява нуждите на населението.

Не може да се определи и годишният брой на такива операции, защото те зависят от донорството. За да се извърши трансплантация, бъбрекът се взема основно от роднини или родственици на пациентите.

През тази година е разработена програма за бъбречни трансплантации с родствени донори. Записани са около 14 двойки – пациент с родствен донор. Основно пациентите са деца, а донорите – родителите, уточни д-р Краев.

От трупен донор се взема само когато органът е подходящ и съвпадне с пациента. Професорът информира още, че има и регистър за трансплантации, където са записани над 600 души, а някои чакат повече от 10 години.

През този период пациентите се поддържат чрез хемодиализа или периториална диализа. Валентин Мушеков, началник на Клиниката по диализа към “Пирогов”, заяви, че трансплантацията е само един от методите на бъбречнозаместващо лечение, останалите са диализа и периториална диализа.

При прилагането на тези методи разумно, животът на болни може да се удължи много. Мушеков заяви още, че преди години трансплантации са се правили и в “Пирогов”, сега обаче има финансови и организационни затруднения.

До края на годината фондация “Бъбрек” възнамерява да създаде нов регистър за хората, които се лекуват на диализа, и тези, които се нуждаят от операция.

В България все още няма официално учреден бъбречен регистър, каза той. Предвижда се документът да бъде оповестен през март следващата година. По думите му основната цел на международния симпозиум е да се разгледат най-острите проблеми, които стоят пред специалистите по нефрология и диализа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата