Сърдечносъдовите заболявания продължават да бъдат водеща причина за смъртност в световен мащаб. Заболяемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз варира в рамките на 30-45%. В България сърдечносъдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация. Статистически данни показват, че заболяемостта от хипертония при лица над 15-годишна възраст в някои страни достига до 30%.
Голяма част от засегнати, особено в ранните стадии на артериалната хипертония пренебрегват лечението, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното налягане.
Данни за висока честота на хипертонията и недостатъчен контрол при вече настъпили усложнения са главни причини и мотив за ежегодните провеждания на национални информационни кампании.
Какви са методите на физикалната терапия, които се прилагат при пациенти с артериална хипертония?
Проучвания показват, че редовната физическа активност, особено в ранните стадии на артериалната хипертония могат да снижат стойностите на налягането в покой.
Първоначално се правят тестове и се сваля подробно анамнеза, за да се прецени дали пациентът е показан за провеждането на физикална терапия.
Главно място заема кинезитерапията при хипертонично болните.