За да отслабнем и да постигнем стройна фигура е необходимо да консумираме по-малко калории, отколкото изразходваме. Това е един от основните постулати в класическата диететика, който обаче в последно време не се харесва на стремящите към отслабване заради лишенията и честите прояви на глад, които са трудно преодолими.
Ето защо през последните години се появиха всевъзможни модни диети, които обещават резултати без глад и мъчително броене на калории. Много хора постигнаха впечатляващи резултати без да гладуват благодарение например на кето диетата, нисковъглехидратната диета, периодичното гладуване и други.
В краткосрочен план тези хранителни режими изглеждат като спасение от излишните килограми, но в дългосрочен биха могли да имат сериозни негативни ефекти върху здравето, начина, по който клетките ни се делят и възпроизвеждат и най-вече върху полезните бактерии в червата ни, от които зависи здравето на целия организъм.
Още по-съмнителен характер, според учени, имат диетите, с които се „лекуваме“, например лекуваме червата си или детоксикираме черния си дроб от глутена или от мазнините. Тоест отново премахваме цели групи храни или пием концентрирани количества плодови и зеленчукови сокове, за да се „изцерим натурално“.
Според Даниел Макдоналд, научен ръководител на American Gut Project към Университета в Калифорния, премахването на въглехидратите от менюто засяга пряко здравето и разнообразието на жизненоважните полезни бактерии в червата. По-вероятно е даже да пострадат полезните бактерии, отколкото потенциално вредните.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.