Около десетина деца с т.нар. акушерска парализа на ръката биват оперирани годишно в Клиниката по Ортопедия и травматология във варненската многопрофилна болница за активно лечение “Св. Анна”, предаде БГНЕС.
Но в повечето случаи хирургическата намеса е закъсняла.
Това заяви ръководителят на Клиниката доц. д-р Дико Бошнаков по време на провеждащата се в морската столица Национална конференция, насочена към заболяванията и нараняванията на ръката.
Причина за акушерската парализа при децата е травматичното раждане, при което ръчичката на бебето бива издърпана, което води до обездвижване на крайника, разясни д-р Здравко Киров от болницата в Горна Баня.
Специалистът каза, че проблемът със закъснението на оперативната намеса в тези случаи се дължи на самата система в България, която задържа децата за консервативно лечение с прилагане на рехабилитация.
А най-подходящата възраст, в която хирурзите могат да се намесят, е около третата година.
Дефектът се забелязва още след самото раждане, като в най-тежките случаи се наблюдава пълно обездвижване на ръчичката.
Ако не се обърне внимание на проблема, когато детето израсне, е възможно горният крайник да остане по-къс с около 10-15 сантиметра.
Д-р Киров поясни, че когато се прилага подходящо лечение, ръката може да се възстанови.
Той допълни още, че заради тази организация на системата, ако преди 10 години в болницата в Горна баня са оперирани по 1 - 2 деца седмично, то сега рядко бива лекувано повече от едно месечно.
Част от останалите специалисти от страната, които са поканени да участват в конференцията, коментираха, че намаляването на случаите с акушерска парализа може да се дължи и на повечето раждания със секцио в последните години, а и на по-добрата работа на самите акушер – гинеколози.
Повечето хирурзи обаче се придържат около мнението, че причините са комплексни.