Варна може да остане без акушерки и медицински сестри както в доболничната, така и в болничната помощ. Кризата с кадрите се задълбочи от две години насам и прогнозите са, че до 4-5 години ще трябва да се внасят този вид здравни работници от чужбина, съобщи главната акушерка на Специализираната АГ болница Светлана Георгиева.
През м.г. няма нито едно попълнение в лечебното заведение, а през 2007 г. са постъпили едва три момичета. За да ги задържи, управителят д-р Петър Атанасов е направил доста жестове към тях, като момичетата са избирали в кое отделение да работят и дори са особено ухажвани от всички колеги.
Проблемът трябва да се реши на национално ниво, тъй като професията на специалистите по здравни грижи вече се оказва непривлекателна. Георгиева съобщи, че в болницата работят 12 пенсионерки, защото ако напуснат, ще се оголят някои от възловите отделения.
От друга страна младите кадри бягат в чужбина, тъй като заплащането не е достатъчно. По мнението на Георгиева, която в момента повишава квалификацията си в Медицинския университет по магистърска програма за управление на здравните грижи, образованието и подготовката са на изключително високо ниво. Точно това ги прави търсени толкова много зад граница.
Във варненската болница началната им заплата е 308 лева, като с начисляването на клас, нощни дежурства и извънреден труд, брутната заплата на специалист по здравни грижи тук е около 477 лева, каза управителят д-р Петър Атанасов.
Проблемът виси за цяла Варна, не скри деканът на факултета по обществено здравеопазване доц. д-р Таня Попова. Медицинският университет в морската столица засега е единственото висше учебно заведение, в което медицинските сестри и акушерките се обучават 4 години и завършват със степен “бакалавър”. Това е съобразено с новите изисквания на Европейския съюз.
В момента редовно обучение са 60 специалисти по здравни грижи. Те имат право да продължат по магистърските програми и в момента тази квалификация по управление на здравните грижи изучават 75 души. Това са предимно главните сестри и главните акушерки в лечебните заведения.
Предлагат се и голям брой специализации, като подготовката е съобразена с мястото, където работят. Доц. Попова също коментира, че има голямо търсене и наистина подготовката е много добра, което води до изтичането им извън страната.
Проблемът със заплащането е доста сериозен, но тази категория специалисти не могат да стачкуват ефективно, за да отстояват правата си и затова предпочитат да напуснат работата си и да си търсят късмета като гурбетчии.