Маслините заемат централна част в известната като най-полезна сред всички начини на хранене средиземноморска диета. Този начин на хранене, включващ продукти от Средиземноморието и морски дарове доказано подобрява нивата на холестерола, кръвната захар, понижава риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, рак.
Маслините и студено пресованият зехтин, продукт, извлечен от пресни маслини, са доставчици на незаменими хранителни вещества, най-вече полезни мастни киселини и антиоксиданти, които подобряват здравето на всяка клетка и тъкан в организма.
Защо е важно да ядем повече маслини всеки ден?
Големи количества антиоксиданти
Маслините са източници на големи количества антиоксиданти без значение дали са черни или зелени. В тях се намират огромни количества витамин Е и полифеноли, като и двата вида съединения са мощни антиоксиданти. Те се борят със свободните радикали в организма, като блокират процесите на преждевременно стареене, увреждане на клетъчно ниво, злокачествени изменения в клетките и тъканите.
Антиоксидантите допринасят и за подобряване функциите на имунната система. Витамин Е се разтваря в мазнини, което означава, че се абсорбира по-добре в кръвообращението с присъствието на полезни мастни киселини. Това прави маслините един перфектен „пакет“, съдържащ едновременно антиоксиданти, витамини и мастни киселини, които имат за задача да подобряват абсорбирането на останалите вещества при обработка.
Здравословни мазнини
Маслините са изпълнени с полезни мононенаситени мастни киселини, които се определят като едни от най-здравословните. Те намаляват риска от потенциални сърдечносъдови заболявания, цялостни вътрешни възпаления, заболявания на нервната система, висок холестерол. Зехтинът е една от най-полезните течни растителни мазнини именно заради богатото наличие на мононенаситени мазнини в състава си.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.