IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Първи резултати – стволови клетки срещу коронавирус

Развитието на медицината показва важната роля на стволовите клетки във всички сфери на регенеративната медицина

Вили Пеева, директор на тъканна банка Future Health

Вили Пеева, директор на тъканна банка Future Health

Потърсихме информация от европейския лидер в съхранението на стволови клетки Future Health. Директорът на най-голямата частна тъканна банка и в България - Вили Пеева, ни информира следното:

Радостни сме да съобщим за първия успешен случай на преодоляване на COVID-19 чрез инжектиране на стволови клетки (мезенхимни). Пациентката е 65-годишна жена в ICU, която на третия ден след въвеждането на мезенхимни стволови клетки от пъпната връв започна да ходи. Учени са приложили стволови клетки и при други 7 пациенти. Тези резултати ни дават надежда в борбата с това коварно заболяване. Макар и броят на направените изпитания да е незначителен, резултатите са впечатляващи.

Още по тази важна тема от английската Future Health коментират и в публикация в научното списание Aging and Disease (2020). Там се посочва, че мезенхимните стволови клетки са безопасен и ефективен подход за лечение на COVID-19. Най-малко 10 проекта са регистрирани в официалния международен регистър за клинични изпитвания, предполагащи използването на мезенхимни стволови клетки при пациенти с коронавирусна пневмония.

Седемте пациенти, които се възстановяват след  лечение на COVID-19 с мезенхимни стволови клетки са имали температура, задух, намалено насищане с кислород, пневмония. Официалните данни показват, че на пациентите са инжектирани мезенхимни стволови клетки в доза от 1 милион на kg телесно тегло. Почти всички прояви на болестта започват да намаляват след 2 до 4 дни. Не са наблюдавани странични ефекти от клетъчната терапия. Компютърната томография на гръдния кош показа значително намаляване на степента на пневмония. След 1-2 седмици тестът COVID-19 е отрицателен при всички пациенти.

От научния отдел на английската компания Future Health добавиха, че COVID-19 причинява цитокинова буря в организма, тоест вирусоактивираните имунни клетки отделят излишък от клетъчни хормони (цитокини), които имат вредно въздействие върху собствените си тъкани, насърчават подуване, фиброза (растеж на съединителната тъкан) и функционална недостатъчност.

Също така коментираха как влияят мезенхимните клетки на имунната система. Мезенхимните стволови клетки са мощно имуномодулиращо и противовъзпалително средство, те нормализират функцията на имунната система, променена от COVID-19. Противовъзпалителният ефект на мезенхимните стволови клетки е известен отдавна, затова те се използват успешно повече от 10 години при лечение на автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, улцерозен колит, множествена склероза) и за инхибиране на отхвърляне на трансплантирани органи. Положителен ефект на мезенхимните стволови клетки се наблюдава дори в напреднала възраст.

Вили Пеева, директор на гиганта в клетъчното банкиране в българския бранш, посочва още, че международни институти по клетъчна терапия разработват програма за повишаване на антивирусната защита на организма, използвайки мезенхимни стволови клетки на пъпната връв и плацентата. Също така специалистите по клетъчна терапия са събрали достатъчен  опит в работата с мезенхималните стволови клетки, тяхното култивиране и криоконсервация, така че очакваме големи научни успехи в следващите месеци.

За финал нека да отбележим, че развитието на медицината показва важната роля на стволовите клетки във всички сфери на регенеративната медицина и се надяваме такава роля да бъде решаваща и за COVID-19. Това за пореден път показва, че съхранението на стволови клетки е важно решение за всички родители.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата