Обичате да хапвате боб, грах, леща, броколи, защото имат малко калории, а и фибри, които са полезни за храносмилането. Но понякога се случва след консумацията им, коремът ни да се подуе и дълги часове да имаме газове.
Газовете в корема подсказват, че нещо не е наред. Стомахът и тънките черва не могат да абсорбират част от въглехидратите – захари, нишестета и фибри, от храните, които ядем. Броколите например, са с високо съдържание на захари, наречени рафиноза, които са неусвояеми и причиняват газове.
За какво друго са показател газовете?
Избягвайте млечните продукти
Ако след чаша прясно мляко, капучино, шейк, салата със сирене, купичка кисело мляко, коремът ви се подува и имате газове, то това е признак, че трябва да избягвате консумацията на млечни продукти. Когато ги консумираме, червата ни синтезират ензим, наречен лактаза, който е отговорен за разграждането на лактозата – захар, намираща се в млякото, в по-прости форми, които тялото може да абсорбира. Ниските нива на лактаза означават, че лактозата попада в дебелото черво неразградена и тогава започват нашите неразположения.
Още нещо, за което подсказват газовете ви е, че се храните твърде бързо. Бързото хранене, пиене, е причина да поглъщаме повече въздух. Въпреки че това ни кара да се оригваме, има въздух, който не може да бъде изведен и това създава дискомфорт в храносмилателния тракт под формата на газове.
По-малко сладкиши, хляб, тестени изделия
Ечемик, ръж, овес, пшеница, съдържат ензима глутен, който е противопоказен за хората с целиакия, тъй като може да причини разпад в лигавицата на червата, като повлияе на способността ѝ да абсорбира хранителни вещества, както и други проблеми.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.