Силовите тренировки могат да допринесат за сваляне на теглото и да попречат на развитието на диабета също толкова успешно, колкото и бягането, показват резултати от скорошни изследвания, съобщава BBC.
До този извод са стигнали американски учени, отгледали мишка, чиято мускулатура се развива както у човек, трениращ с гирички.
Група изследователи от Бостънския медицински университет чрез генетични манипулации с мишки успели да постигнат у тях увеличаване на мускулната маса, аналогична на тази, която се получава при човек, който се занимава със силови тренировки.
Когато генът, задействан в мускулното развитието на подобни „мутанти“ бъде изключен изкуствено, а мишките преминат на диета от типа „бързо хранене“, при тях се появяват проблеми със затлъстяване и с черния дроб.
При активизирането на „мускулния ген“ обаче същите гризачи започват активно да топят излишните мазнини, изчезват проблемите с черния дроб и инсулиновата недостатъчност.
Интересното е, че мишките продължават да бъдат хранени с храна, богата на мазнини и захар и не ги оставят да се движат много.
Учените сега твърдят с убеденост, че мускулите, с помощта на които вдигаме тежести, контролират и обмяната на веществата в целия ни организъм.
Смята се, че това откритие може да бъде много полезно за възрастни хора, които трудно биха пробягали много километри.
Те могат да наблегнат на гиричките, защото упражненията с тях не изискват особено голяма издръжливост, но явно помагат да се подобри обмяната на веществата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.