Във всеки човешки организъм живеят около един трилион бактерии. Повечето микроби живеят в червата, които осигуряват идеални условия за размножаване - постоянна температура и приток на хранителни вещества.
Според най-нови изследвания на професор Джефри Гордън от Медицинския Унииверсите в Санкт Луис /САЩ/ бактериите по всяка вероятност оказват изненадващо големи влияния върху най-различни процеси в човешкия организъм, включително и върху телесното тегло.
От изследванията на професор Гордън излиза, че съставът на различните видове колонии от бактерии в чревния тракт предопределя това дали един човек е дебел, или слаб.
Сътрудниците на Гордън в продължение на една година изследвали микробиологичния състав на чревната флора и установили, че някои бактерии разграждат и усвояват баластните вещества много добре, а други изобщо не се справят с подобна задача.
По тази начин се обяснява фактът, че в червата на някои хора остават повече захари и мазнини, отколкото при други хора - в зависимост от състава на чревната флора.
От съотношението на два основни типа бактериални култури зависи равновесието в телесното тегло - смятат американските учени.
При хора с наднормено тегло те установяват наличието предимно на представители на вида Firmicutes, които са известни с това, че много добре и пълно усвояват хранителните вещества. Затова пък - при същите тези хора броят на бактериите от вида видове Bakteroidetes, които не усвояват добре хранителните вещества, бил редуциран почти наполовина.
Според други американски учени влияние върху телесното тегло оказват и някои вируси - предимно тези от групата аденовируси, които обикновено предизвикват у човека настинки.
Учените от държавния университет в Луизиана твърдят например, че в процесите по натрупването на мазнина голяма роля играе аденовирусът АД-36.
Ако вирусите влияят на телесното тегло обаче възниква въпросът, дали наднорменото тегло не е проблем, който се предава по вирусен път и следователно е заразен?
„Не знаем със сигурност дали подобно влияние може да се предава от човек на човек“, казват учените в Луизиана, но не изключват подобна възможност.
Всичко това обаче не означава, че спазването на мярка в храненето или диетите са безсмислени за хора, които имат предимно „лоши бактерии“ в чревната си флора, предупреждава Дойче веле.
В крайна сметка медиците вероятно ще се опитат да „манипулират“ състава на чревната флора у хора с наднормено тегло с цел да повлияят върху затлъстяването.
Основните причини за този проблем обаче и занапред си остават: недостатъчното движение и излишъкът на висококалорична храна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.