Всеки четвърти българин има бъбречно увреждане, каза председателят на фондация "Бъбрек" Димитър Ненов.
Лекуващите се с хемодиализа са 2 800 българи, посочи той. По думите на специалистите нефролози, държавата трябва да осигури средства за изследване за откриване на бъбречни заболявания, като за целта са необходими не повече от 3 лева на човек.
На изследване подлежат задължително хората над 60-годишна възраст, пациентите с диабет или високо кръвно налягане, както и тези, които имат кръвен роднина с бъбречно заболяване, уточничленът на Управителния съвет на Българската бъбречна асоциация Стефан Кривошиев.
По думите му бъбречните заболявания се срещат с 10 процента по-често сред жените. Този вид заболявания са чести и опасни, но лечими, ако се диагностицират навреме, допълни Кривошиев. Хроничните бъбречни заболявания са свързани с много висока честота на сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите усложнения, добави той.
При хора, на които предстои до половин година да започнат диализно лечение, сърдечно-съдовата смъртност е около 17 пъти по-висока в сравнение с тези с нормална бъбречна функция. Според нефролозите, шансът един човек да стигне до диализно лечение е между 10 и 20 пъти по-малък, отколкото да умре преждевременно от сърдечно-съдовите усложнения, причинени от бъбречното им заболяване.
Световният бъбречен ден се отбелязва днес в 87 държави. На 4 март в Европейския парламент се състоя симпозиум "Хроничните бъбречни заболявания - тихата епидемия на Европа".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.