10 на сто от българското население страда от дислексия. За Варна все още статистика няма, но предстои да се направи.
Дислексията е заболяване, което се свързва с трудности при четенето и писането. Не се лекува, а първите симптоми се проявяват още в ранна възраст.
Реакциите на хората с дислексия са по-забавени, но не пречат за развитието на кариерата им. Това съобщи доц. Велико Наумов, декан “Чуждестранни студенти” в Техническия университет във Варна.
ВУЗ-ът е сред работещите по проект Edysgate, който бе официално представен на среща днес. Проектът има за цел създаването на игри в интернет в седем области: за зрително разграничаване, зрителна памет, видео картини, слухови разграничаване, слухова памет, аудио картини, ориентация в пространството.
Така хората, които страдат от дислексия, могат да тренират сетивата си. Проектът е насочен към младежите от 18 до 20 години, както и към преподаватели, които се интересуват от заболяването.
В света се предлагат множество обучаващи програми, но повечето са предназначени за деца и нямат досег с проблемите при младежите. Младите хора, страдащи от дислексия нямат интерес към тях, поради детското им съдържание, каза доц. Наумов.
По тази причина е замислен и проектът Edysgate. Първоначално в него ще бъдат обхванати минимум 20 младежи. Техническия университет е изработил сайта за обученията. Общата стойност на проекта е 267 000 евро, като партньори по него са Австрия, Англия, Дания и Испания. Edysgate се ръководи от австрийска страна.
На срещата в Техническия университет присъстваха представители на почти всички страни, работещи по проекта. Сред тях бе и изтъкнатият специалист в областта на дислексията Аян Смит.
Според него проблемът със заболяването може да се реши само чрез добре подготвени учители. Смит изнася лекции по проблемите с дислексията в редица страни като Бразилия, Китай, Гърция, Унгария, Полша и Швеция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.