Солариумите повече вредят, отколкото помагат, каза д-р Петьо Брезоев от Българското дерматологично дружество по време на представянето на Националната кампания за превенция на рака на кожата.
В соларните лампи има много повече UVA лъчи и заради това се ускорява състаряването на кожата и съответно се увеличава рискът от раково заболяване, посочи Брезоев.
Ако кожата не прави тен, солариумът не е подходящ, както и дългото излагане на слънце, добави той. Според него добър вариант за хората със светла чувствителна кожа, които искат да имат тен целогодишно, са т.нар. автобронзанти.
Те правят химическо оцветяване на кожата, макар че не предпазват от вредните лъчи на слънцето, обясни експертът. Той препоръча като предпазни мерки всекидневното използване на слънцепредпазни продукти с висок фактор на защита, носенето на дрехи и шапки, ограничаването на излагането на слънце между 10 и 16 ч.
Хората с най-светла кожа, която бързо изгаря и не прави тен, трябва да използват слънцепредпазни продукти с фанкор над 50, тези с малко по-тъмна кожа, които лесно изгарят, но получават тен, да употребяват продукти с фактор между 20 и 30, посъветва дерматологът.
Той уточни, че продуктите с фактор над 20 не позволяват на кожата да потъмнее. Фотопротекторите не увеличават позволеното време за излагане на слънце и не ускоряват придобиването на тен, каза Петьо Брезоев.
За първите признаци за раково образование той обясни, че веднага трябва да се потърси лекар при появата на петно с неравномерен цвят и неправилна форма, което увеличава размера си.
Хората с повече тъмни петна по кожата би трябвало да минават на профилактични прегледи на всеки шест месеца. При всички случаи бързината е най-важна, посочи дерматологът.
Националната кампания за превенция на рака на кожата ще бъде на 12 май, когато всички университетски дерматологични клиники в страната ще правят безплатни профилактични прегледи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.