Ексфолирането на кожата е важна стъпка от цялостната грижа, защото стимулира обновлението на клетките и премахва натрупванията по кожата, които влошават нейното състояние. Чрез редовно ексфолиране се премахват мъртвите клетки, разбиват се отпадните продукти и замърсяванията, които се слепват по кожата и запушват порите ѝ. Но като говорим за ексфолиране вероятно не се сещаме, че и скалпът се нуждае от такава грижа.
Кожата на главата страда от не по-малко замърсявания, натрупване на масла и мъртви клетки, отколкото останалите зони по тялото. Ексфолирането на скалпа има множество ползи за здравето и състоянието на кожата и косата. Чрез редовно ексфолиране се стимулира растежа на косата, подобрява се състоянието на скалпа. То е процес, при който се „разхлабват“ връзките между натрупаните мъртви клетки, себум, изпотяване, замърсявания от външната среда, остатъци от недобре измити продукти за коса.
Ползите от ексфолирането на скалпа за много. То може да допринесе за превенцията на косопад, да стимулира бързия растеж, да намали пърхота и сърбежа, да насърчи цялостната добра визия на косата.
Ексфолирането на скалпа трябва да е съобразено с типа кожа, който имате. В зависимост от това дали кожата ви е нормална, суха или мазна има различни подходи в ексфолирането.
Защо е важно да ексфолирате скалпа за здрава и силна коса?
Ексфолирането на скалпа не трябва да се прави прекалено често, за да се избегнат раздразнения и нараняване на кожата. Препоръчително е да се прави между един и два пъти на седмица, отново в зависимост от типа кожа.
Как правилно да ексфолирате скалпа?
Нормална кожа
Ако скалпът ви не е склонен да се омазнява често, тоест издържате без да измиете косата си 2-3 дни, тогава кожата ви вероятно е нормална. Ако не я усещате суха и опъната, не я миете веднъж или два пъти в седмицата, това също потвърждава, че имате нормална кожа.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg