Бързото омазняване на косата може да бъде истински кошмар. Завъртате се в омагьосан кръг, в който миете косата всеки ден или през ден, а тя става все по-мазна и по-мазна. С течение на времето се появява още по-сложният проблем – мазни корени и сухи краища. Косата се изтощава и изсушава до такава степен, че влагата не достига до краищата, което ги прави сухи, начупени, накъсани, цъфтящи.
Как да се справите с мазната коса? Как да накарате косата да се омазнява по-бавно?
Изчаквайте минимум 48 часа между измиванията
Ако досега сте измивали косата ежедневно, защото ви е неудобно да се появите навън в мазна коса, опитайте се да превъзмогнете това. Започнете да удължавате постепенно интервалите между измиванията, като започнете от 48 часа. Това ще „приучи“ мастните жлези да секретират по-малко количество себум. Колкото по-пресушена е кожата на главата от честите измивания, толкова повече себум се секретира, за да компенсира сухотата.
Използвайте шампоан без сулфати
Сулфатите и силиконите са едни от най-вредните съставки за косата и скалпа. Сулфатите са прекалено агресивни към кожата, което премахва естествените масла от кожата в дълбочина, оставяйки я суха, раздразнена и опъната.
Изплаквайте с ябълков оцет
Ябълковият оцет има свойството да балансира pH-то на скалпа. Той има алкален характер, което влияе положително върху омазняването, като го нормализира. Изплакването с ябълков оцет има благоприятно въздействие и срещу пърхот. Оцетната киселина възстановява блясъка на косъма, намалява сърбежа и омазняването на скалпа.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg