Едамаме е бобова култура, която се използва широко в азиатската кухня. То притежава прекрасни хранителни и вкусови качества, заради които е добре да бъде включвано по-редовно в храненето. Освен това е и многофункционален продукт. Едамаме може да се включва в различни ястия или да се приготвя самостоятелно, като гарнитура към ястия, като компонент от сосове. Както и да решите да го приготвите, то ще подари на организма ви много хранителни вещества, от които той се нуждае.
Какво представлява едамаме?
Едамаме на вид наподобява грах, но всъщност е соя. Соевите зърна в шушулката се наричат едамаме. Те имат много мек и леко сладък вкус. Приготвят се чрез варене във вода или на пара, или се пекат. Соята е вид бобова култура, която води произхода си от Китай, където е най-популярна, според shape.com. Но едамаме се различава от зрелите зърна соя, които са кафяви, докато то е яркозелено.
Соевите продукти са известни с това, че са много богати на протеини и са чудесен заместител на месото.
Какви са хранителните качества на едамаме?
Едамаме е източник на много протеини без холестерол. То е богато на витамин К, играещ съществена роля за процесите на съсирване на кръвта. Фактор е и за изграждането и здравината на костите. Освен това едамаме съдържа много фибри и минерали, сред които цинк и калий.
Каква е хранителната стойност на едамаме за 1 чаша?
- 224 калории;
- 18,4 г протеини;
- 13,8 г въглехидрати;
- 12,1 г мазнини;
- 8 г фибри;
- 2 г захари.
Какви са ползите за здравето от едамаме?
Изгражда и възстановява мускулите
Заради високото си съдържание на протеини, едамаме има силата да подпомага изграждането и възстановяването на мускулите. Протеините в него възстановяват клетките и тъканите на мускулите, като подпомагат правилния им растеж, както и всички процеси в тялото.
Едамаме е една от малкото растителни храни, които имат толкова голямо наличие на пълноценни протеини. Това означава, че в тях се съдържат всички есенциални аминокиселини, нужни на организма. Не всички растителни източници на протеини съдържат тези аминокиселини, наречени незаменими. Тялото не е в състояние да ги произвежда, затова трябва да се набавят редовно чрез храната.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.