IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Фармацевти: Още не е късно за промяна в закона за лекарствата

Участници в „Български фармацевтични дни 2008” излязоха с декларация, с която подкрепят етичния модел на собственост на аптеките

Фармацевти: Още не е късно за промяна в закона за лекарствата

Участници в „Български фармацевтични дни 2008” излязоха с декларация, изпратена до медиите, в която изразяват категорична подкрепа за етичния модел на собственост на българските аптеки.

"Отмяната на принципа „един фармацевт – една аптека” и даването възможност на всеки да открива и притежава аптеки ще ограничи достъпа на хората до лекарствени продукти и качествени фармацевтични грижи", се казва в декларацията, изпратена до президента Георги Първанов, премиера Сергей Станишев, здравния министър Евгения Желев, председателя на парламента Георги Пирински, председателя на Комисията по здравеопазване Борислав Китов, членовете на управляващата коалиция и разпространена сред медиите.

Фармацевтите-участници във форума призовават българските институции да защитят не комерсиалните, а националните интереси на страната, така както това правят останалите европейски държави, където действа етичния модел „един фармацевт – една аптека”.

"Регулацията в сектора на здравеопазването, и в частност на фармацевтичния е приоритет на националните парламенти, които сами трябва да преценят кое е в интерес на хората от своята държава", се казва в декларацията.

Според фармацевтите все още не е късно да се промени Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина. Ако това не стане това би означавало "отказ на държавата от ефективна регулация в полза на обществото на един от основните сектори в здравеопазването и оставяне на лекарствоснабдяването на произвола на търговските интереси".

Аптеките на са търговски обекти, те са здравни заведения с изключително важно значение за здравето на населението, се напомня в декларациите.

Изброени са и негативните последствия от либерализацията на фармацевтичния сектор, които биха ощетили българските пациенти - поглъщане на малките аптеки от няколко големи вериги, които стават единствени участници на пазара; картелни споразумения между веригите с цел поддържане на високи цени на лекарствата; съсредоточаване на аптеките в големите градове, където има икономически интерес, и остра липса на аптеки в по-малките населени места и селата; влошаване качеството на фармацевтичните услуги в резултат на извеждането на преден план на търговския интерес (целящ максимално увеличаване на продажбите, а не ефективност на отпусканите лекарствени продукти).

Този ефект вече бил наблюдаван в Норвегия, а последствията са документирани и потвърдени от независими експерти в доклад на Австрийския институт по здравеопазване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата