IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пазете животното в жегата

Не оставяйте домашните си любимци без вода по време на летните жеги, съветват специалисти

Пазете животното в жегата

Не оставяйте домашните си любимци без вода по време на летните жеги, съветва д-р Марина Иванова от фондацията за защита на животните "Четири лапи".

През следващите седмици се очаква покачване на температурите. Нерядко сред най-сериозно засегнатите от летните жеги са нашите домашни любимци. В повечето случаи това се дължи на недоглеждане или незнание на собствениците на животните, казва лекарката.

Слънчевият или топлинен удар е хипертермия (повишаване на телесната температура) в следствие продължителното излагане на висока температура или слънчева светлина.

Ако не се вземат бързи мерки, това може да доведе дори до мозъчен оток и смърт на животното", твърди д-р Марина Иванова.

Най-често "прегряват" животни, оставени в затворени помещения с лоша вентилация, например автомобили и витрини в зоомагазини, както и кучета, вързани на синджир, на които не са осигурени сянка и вода.

Предразположени са и онези домашни любимци, които не са приспособени към високите температури. Това
важи най-вече за кучетата от северните породи, като нюфаундленд или хъски. Трябва да се знае, че животните страдат от същите здравословни проблеми като хората.

Възрастните животни и животните със сърдечни проблеми са по-чувствителни към жегите и за тях е абсолютно противопоказно да бъдат оставени на слънце по-продължително време, пише лекарката.

От фондацията съветват да не оставяте домашния си любимец на слънце дълго време и редовно да му се осигурява достъп до вода за пиене. Ако се наложи да го оставите в колата - паркирайте на сянка, отворете леко поне един прозорец и не се бавете много.

Ако имате вързано на двора куче - уверете се, че има сянка, под която да може да се скрие. Не разхождайте кучето си в най-горещите часове на деня - това е вредно както за него, така и за Вас. Ако сте на морето с куче - не го водете на плаж през деня, тъй като това може да бъде опасно за здравето и живота му.

Разходките по крайбрежието сутрин и вечер обаче биха били не само приятни, но и полезни за животното.

Признаците за топлинен удар са доста характерни: силно и учестено дишане на животното, зачервяване на видимите лигавици (език, венци, конюнктиви), повишена телесна температура, нестабилна походка и повръщане", обяснява д-р Иванова.

В случай на "прегряване" навременната и адекватна първа помощ е от голямо значение - преместете животното на сянка или в охладено помещение, дайте му вода за пиене, намокрете го със студена вода или покрийте главата му с мокра кърпа (но не и лед, тъй като голямата разлика в температурите може да доведе до шок за организма).

Ако не е в съзнание - незабавно го отведете на ветеринарен лекар. Там то ще бъде сложено на системи и ще му бъде приложена противошокова терапия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата