Годишното производство на генеричните български лекарства намалява с 4-5 на сто годишно, каза Владимир Афенлиев, член на УС на Съюза на българските фармацевтични производители, по време на Първия фармацевтичен симпозиум на страните от Югоизточна Европа.
По думите му това се дължи на лоша държавна лекарствена политика, тъй като държавата харчи все по-малко пари за генерични лекарства за сметка на оригиналните лекарствени продукти, като се има предвид, че генеричните са много по-евтини от оригиналните, допълни той. По думите му генеричните медикаменти са на пазара, за да оптимизират разходите за лекарства, а оригиналните са на пазара, за да предлагат нови алтернативи за наистина тежките заболявания. Когато се харчат повече пари за по-скъпи лекарства, се задоволяват нуждите на по-малко пациенти, допълни той.
Лекарите изписват на пациентите лекарство по търговско наименование, а би трябвало да бъде по генеричното му, за да може пациентът да има избор, добави той. Според Афенлиев малка част от пациентите знаят, че могат да си сменят изписаното оригинално лекарство с неговия генеричен заместител, чието действие е еднакво. На едно оригинално лекарство отговарят четири-пет генерични, но доста по-евтини, допълни той.
Поради въвеждането на стандартите на добрата производствена практика, в последните години доста медикаменти бяха спрени от производство, за да се реконструират мощностите на производителите, това е втората причина за спада на процента на българските генерични лекарства, посочи Афенлиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.