Може да ви звучи невероятно, но чревният микробиом е в основата на вашето здраве. Доброто чревно здраве пък означава, че между полезните и потенциално вредните бактерии и дрожди в стомаха има баланс. Важно е да се знае, че около 80% от устойчивостта на имунната система се намира именно в червата, както и по-голяма част от серотонина (който е познат като „хормон на щастието“). Грубо казано – ако червата ви не са здрави, имунната ви система и хормоните няма да функционират правилно, което би довело до развитие на болести, в това число и автоимунни заболявания като хашимото и други. Червата са мястото, където тялото ви изхвърля метаболитни отпадъци и токсини.
Какво да направим, за да подобрим чревната си флора? В следващите редове ще ви предложим няколко идеи как да направите това. Ето ги и тях:
Ограничете приема на алкохол
Употребата на по-големи количества алкохол може да повлияе негативно на вашия микробиом. Честата му употреба пък се свързва с гастрит, който всъщност представлява възпаление на червата, причинено от дразнене. Такова възпаление може да доведе до чести неразположения, киселини, хроничен дискомфорт, язви и дори бактериални инфекции.
Намалете нивата на стрес
Стресът не е само психически. Помислете за всички симптоми, които можете да усетите на физическо ниво, когато сте стресирани. Експертите по здравето на червата често отбелязват връзката „черва-мозък“ и дори наричат червата „вторият мозък“. Въпреки че все още не се знае всичко за връзката между тях, знаем, че психичното здраве и здравето на червата са тясно свързани. Изследвания показват, че тревожността и депресията се влияят от състоянието на червата. Какво можете да направите? Добавете лека физическа активност към ежедневието си, като например – лека разходка. Нещо толкова просто може да подобри здравето на червата, тъй като упражненията могат да увеличат качеството и количеството на полезните чревни микроби.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.