Катя Златкова, Чикаго
В началото на изминалата седмица, в едно от най-четените списания - „Форбс”, Чикаго оглави класацията за „най-стресовия град в Америка”.
Критериите, по които са били изследвани градовете, са процентът на безработица, цената на бензина, гъстотата на населението и замърсяването на околната среда и въздуха.
Екипът към списание „Форбс” е изследвал 40 района, вземайки предвид гореизброените индикатори.
Техният анализ се позовава и на данни от Бюрото по труда, Американската агенция за опазване на околната среда и Бюрото по преброяване на населението.
Терминът „стрес” се използва за първи път от ендокринолога Ханс Силие през 1936 г.; стресът се определя като: "неспецифична реакция на тялото на всяко поставено пред него изискване за преустройство или приспособяване" и оттогава тенденциозно стресът е удобна диагноза за всички и всякакви тревоги.
Според наблюденията на Силие промяната е основният стимулант за засилване на стреса. А жителите на градовете, които списание „Форбс” изследва, изживяват постоянни промени, причинени от глобални и локални, икономически и други вълнения.
Несигурността на здрава почва като наличие на работа, покрив над главата и разходи по живота наистина могат да доведат до състояния на безпокойство, потвърждава проф. Едуард Халоуел към медицинския отдел в Харвард.
Това може да се почувства най-осезаемо в Чикаго според класацията на списание „Форбс”.
Процентът на безработица в Чикаго е 7,3%, градът е на осма позиция по замърсен въздух и е място, където всички шофират, а бензинът струва почти $ 4 на галон.
След Чикаго, в редицата „най-стресови градове” се подреждат Ню Йорк, Детройт, Лос Анджелис и Сан Франциско.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.