Двойно са се увеличили случаите на лаймска болест и марсилска треска. Като причина за това се посочва дългият пролетен сезон, при който се е увеличила ниската растителност. От миналата седмица случаите от 4 станаха 8.
"Това, което се посочва, е свръхмалко. Природните огнища са дребните мишевидни гризачи, по-едрите бозайници, елени, сърни, птиците, студенокръвни гущери. Следващата фаза са векторите - кърлежите. Те много се увеличиха и много от тях са заразени с тази болест. И на трето място е възприемчивото население. Не бива също да забравяме околните фактори и климатичните промени. Факторите на околната среда допринесоха за бума на кърлежите. Те обичат влагата, топлото време и буйните треви. Огнищата се увеличиха и кърлежите като смучат кръв от тях заразяват хората. От друга страна хората превзеха много от териториите на дивите животни", каза вирусологът д-р Георги Попов пред Bulgaria ON AIR.
Най-важното е да забележим кърлежа навреме.
"Възрастният лесно се забелязва, но нимфите по-често хапят, а те са много малки. Като локализираме кърлежа трябва да отидем при специалист да го премахне. Ако сме в природата и нямаме достъп до болница, можем да използваме специални пинсети. Те са доста разпространени на пазара. Отпадна старото схващане, че кърлежът като престои 24 часа вероятността за заболяване е по-голяма. Има опасност от заразяване дори и ако кърлежът е седял няколко минути. Колкото по-бързо се извади, толкова по-голяма е възможността да не се заразим", заяви вирусологът.
Д-р Георги Попов успокои, че лечението на болестта не е трудно. Пие се антибиотик и не е вярна информацията, че не се лекува.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.