Махмурлукът е не само житейски, но и медицински проблем. И нищо че в институтите не го изследват, опитните лекари поназнайват някой и друг трик, който може да ни помогне да не се проклинаме след тежката вечер.
Ключовият момент е, че борбата с махмурлука трябва да започне от вечерта. Както при всяка друга болест и тук е важно да има превенция.
Начините, които могат да ни избавят от махмурлука, не дават 100% гаранция (то какво ли дава). Единственият сигурен начин да се събудим на сутринта с кристално чиста мисъл е да не близваме и капка алкохол предната вечер.
Но повечето хора са толкова изобретателни в намирането на поводи за почерпка, че този вариант не важи.
Затова четете внимателно! Само да отбележим, че следващите съвети са за хора, които не пият толкова често. Хроничните алкохолици и тези, които страдат от алкохолна зависимост, се нуждаят от друго лечение.
И така - да преминем към основните правила за борба с махмурлука!
Трябва да сте наспани и нахранени! Има се предвид не само мезето към пиенето, а храната, която сте приели, преди да започне запивката. Не сядайте да пиете гладни. Най-подходящи са храните, съдържащи витамин В, които помагат на организма да се пребори с алкохола.
Не смесвайте! Това уж всички го знаят, ама никой не го прилага. Става въпрос не само за смесването в чашата, а и отвътре. Твърдението, че коктейлите са вкусни и безопасни, е глупаво, а и като се има предвид приеманото количество алкохол в страната ни, е неактуално!
Специалистите твърдят, че не трябва да се смесват напитки от различни суровини, напр. гроздови (ракия, вино...) и зърнени (водка, уиски...).
Опитът показва обаче, че щом сте стигнали точно до този вид смесване, нещата са отишли твърде далеч и процесът е неуправляем, а оттук и борбата с махмурлука е безсмислена.
Необходима е прозрачност! Не само в отношенията. Същото важи и за избора на питие. Колкото по-прозрачна е напитката, толкова по-малко ще се мъчим на сутринта.
Най-верните спътници на махмурлука са ефирните масла, подсладители и оцветители, които придават по-приятен вкус и цвят на пиенето, но и обгръщат сутринта в тъмни, тежки тонове.
Най-безопасният алкохол е (не се смейте) водката! Но само с добро качество и не в литри. След нея се нареждат: джин, уиски, коняк, бърбън, ром, шампанско, червените вина.
Специална храна. Тестените изделия и картофите поглъщат алкохола, но не в големи количества. Всичко мазно пречи на преминаването на алкохола в кръвта, но ако изпитото е много, защитният ефект се свежда до нула.
Плодовете и зеленчуците не стават за мезе. Не се препоръчват и газираните напитки.
Скоростта. Както се казва - не бързай да пиеш, а пий, без да бързаш. Хубаво е да се прави пауза между първата и втората чаша, защото ефектът от изпитото количество се проявява след 20 мин.
По този начин, ако промеждутъкът между питиетата е прекалено кратък, то върху първата доза ще се стовари втората и т.н. Резултатът от сбора може да бъде непредсказуем за вас, а и за околните.
Легнете си. Джамбурето е приключило и е време да си легнете. Преди това може да изядете един банан и да изпиете чаша негазирана вода. Оставете си бутилката (с вода!) до леглото, така че да ви е подръка.
Алкохолът обезводнява организма, затова може да пиете неограничени количества сокове и вода.
За всеки случай може да изпиете и един аспирин. Ако се събудите през нощта, усещайки, че все пак махмурлукът няма да ви подмине, приемете някакъв аналгетик.