Очаква се първите дежурства на хеликоптера за спешна помощ да бъдат в средата на февруари следващата година, каза Димчо Добрев, директор на „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД. Първият хеликоптер се очаква да бъде в България в средата на януари 2024 г., като предстои лицензирането му и след това той би бил в оперативна готовност да поеме случаи в спешната помощ, посочи заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов. До 2026 г. в страната ни ще има общо шест хеликоптера, които освен за превоз на пострадали пациенти, ще бъдат използвани и при бедствия, аварии, донорски ситуации, транспортиране на медицински екипи, транспортиране на кръв и кръвни продукти, допълни той, цитиран от БТА.
Стойността на този хеликоптер е 22 млн. лв., осигурени в рамките на проект “Осигуряване на въздушни превозни средства за реакция при спешни медицински състояния”, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. Бенефициент по проекта е Министерството на здравеопазването, каза доц. Мариана Василева, ръководител на проекта. По думите ѝ това е доста труден и за първи път случващ се в такъв мащаб проект в сферата на здравеопазването в България. Целта беше да започнем пилотно с купуването на един хеликоптер за нуждите на спешната помощ, а междувременно се появи възможността през Механизма за възстановяване и устойчивост да купим още пет хеликоптера, за да се подсигури системата на спешната ни помощ, припомни тя.
Първата година след пристигането в България хеликоптерът ще се ползва само през светлата част на деня, каза още проф. Гетов. След допълнително обучение на екипажите се очаква след този период да започне използването и нощем. Оборудването на машината е на много високи стандарти, включително носилките и системите, които са за комуникация между пилотите и медицинските лица, каза Васил Вълков, директор на дирекция “Летателна експлоатация“ на авиационното дружество. В рамките на 15 мин. хеликоптерът може да се трансформира така, че да има шест седалки, за да може да се транспортират само медицински лица, обясни той.
Хеликоптерът, който ще пристигне през януари, няма да се включи в работата на Планинската спасителна служба, ако се налага търсене на пострадали, каза още проф. Гетов. По думите му хеликоптерът ще може да се използва, ако пострадалият е намерен и се налага транспортирането му до лечебно заведение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.