Процентът на затлъстяване и на наднормено тегло сред българските деца не надвишава стойностите сред връстниците им в Европа, съобщи проф. Божидар Попов, председател на катедра "Хигиена, медицинска екология и хранене" към Българското дружество по хранене и диетика.
Според експертите наднорменото тегло и затлъстяването са сред основните проблеми в храненето на подрастващите.
"В Европа наднорменото тегло варира между 15-20 на сто от децата, а от затлъстяване страдат около 8-10 процента", отбеляза проф. Попов.
Като основна причина той посочи обездвижването.
Не по-малко безпокойство, по думите му, обаче буди и обратната тенденция - анорексията.
Заболяването засяга главно момичетата между 12 и 18 години.
По неофициални данни от лечебните заведения и диспансерите у нас са регистрирани около 150 000 момичета с диагноза анорексия и булимия.
Междувременно социологическо изследване на МБМД показва, че две трети от учениците между 7. и 12. клас в столицата пушат.
В повечето случаи първата цигара е запалена под 16-годишна възраст, а при една трета от анкетираните - на 10-11-годишна възраст.
Според проучването 88% от анкетираните пият алкохол.
Един на всеки пет ученици е употребявал сънотворни, а един на всеки десет - успокоителни.
10 на сто от анкетираните са признали, че са пробвали комбинации от сънотворни, успокоителни и алкохол.
На всеки втори ученик в столицата е бил предлаган наркотик, а 3% са били принуждавани да го приемат принудително.
Най-често употребяваният наркотик е марихуаната - 28% от учениците са посочили, че са я използвали, 14 на сто са пробвали хашиш, а всеки десети - амфетамини и екстази.
Най-честа причина за употребата им са любопитството, търсенето на удоволствие, необходимостта да бъдат приети в групата или желанието да се откъснат от действителността.