Два и половина милиона са хората по света, които страдат от множествена склероза. Това заболяване предизвиква тежки и необратими нарушения във физическото и умственото състояние на болния. Отскоро има повод за надежда.
Учени от Кеймбридж изследват нови медикаменти срещу множествената склероза.
Макар и в начална фаза, изследването има сензационни резултати. Учените изследват лекарство, което не само може да спре развитието на множествената склероза, но и да възстанови при пациентите някои функции, за които се е смятало, че са изгубени безвъзвратно.
Става дума за медикамента "Алемтузумаб", който по принцип се използва при левкемия. Неврологът Алъсдеър Коул от университата в Кеймбридж е предписал това лекарство на вече 334-ма болни от множествена склероза.
Той казва от опит: "В рамките на само няколко месеца състоянието на болните бе стабилизирано. Само малцина от пациентите имаха трайни увреждания. Повечето се чувстваха значително по-добре".
Медикаментът вече е помогнал на болни. Например на професионалния голф играч Тони Джонстън. Преди четири години той узнава, че е болен от множествена склероза.
Заболяването поразява централната нервна система и може да доведе в най-сериозните случаи до инвалидност и смърт.
Броени месеци след началото на лечението с медикамента "Алемтузумаб" здравословното състояние на спортиста се подобрява значително.
Днес той казва: "За мен това беше равносилно на чудо. Мислех, че никога повече няма да играя голф, сега обаче мога отново да правя това, което обичам най-много. Аз съм щастливец".
Препаратът унищожава белите кръвни телца или левкоцитите, които при множествената склероза нанасят основната вреда на организма. Това позволява имунната система да бъде изключена, за да може след известно време да се пусне в правилен режим на работа.
Експертите са обаче категорични, че изследванията трябва да продължат, преди лекарството да бъде препоръчано за широка употреба.
Въпреки безпрецедентните си способности, медикаментът има все още сериозни странични ефекти, които трябва да бъдат редуцирани до минимум.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.