IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Всеки ден 93-ма българи се разболяват от рак

В Шумен днес се събраха на среща млади специалисти онколози, хирурзи, хематолози, фармацевти от страната

Всеки ден 93-ма българи се разболяват от рак

„Всекидневно в България по 93-ма души се разболяват от рак, годишният им брой е 33 000 и е нараснал значително през последните години”. Това каза проф. Иван Черноземски, национален консултант по онкология.

Днес той присъства в качеството си на почетен член на провеждащата се в Шумен среща на клуб „Млад онколог”. На нея бяха представени новостите в диагностиката и лечението на злокачествените заболявания.

„Борбата с рака е приоритет, който бе определен за тази година от Евросъюза, а Европейският парламент в законодателна резолюция посочи изискванията, дейностите и проявите, които сме длъжни да ги въведем, развием и приложим у нас”, каза проф. Черноземски.

Той подчерта, че за първи път Народното събрание прие декларация за борба с коварната болест и е налице Национална програма, разработена от група, определена от здравния министър.

„Моментът сега е много важен, но не е труден за избор. Това, което трябва да направим е да изпълним Програмите и изискванията на евросъюза”, уточни проф. Черноземски.

„50-60% от онкоболните в развитите страни се диагностират в ранен стадий на болестта и това дава възможност за пълноценно лечение, докато при нас е точно обратното.

50-60% от болните се диагностират в късен стадии, което затруднява лечението и изисква изключително голям финансов ресурс.”, каза доц. Юлиан Райнов, началник на Клиниката по Хематология и Онкология към Военно-медицинска академия в София.

Той бе лектор на срещата, на която присъстваха над 80 млади онколози, хирурзи, хематолози, фармацевти от цялата страна.

„Освен профилактиката, реализирането на националните програми за рисковите заболявания, са необходими и мащабни инвестиции в някои от основните звена за лечение на рака, каквото е лъчетерапията”, каза доц. Райнов.

Той изрази мнението, че „тя е в трагично състояние”, въпреки позитивното отношение на здравното министерство през последните месеци с отпускане на значителни инвестиции за обновяване на апаратурата.

„Българското здравеопазване е длъжник към онкоболните и има какво още да се желае”, каза Райнов и очерта необходимостта от точни разчети за медикаменти, стриктен контрол на изразходваните средства и големи инвестиции.

Като положителен факт той посочи, че в борбата срещу рака освен медицинските структури активно се включват вече и такива извън тези организации в т.ч. и представители на неправителствения сектор, които се явяват контролен фактор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата