Все повече българи ходят на преглед в оптиките, за да си купят очила, вместо да потърсят помощ при специалист. Разликата между истинския консулт и този в оптиките е, че офталмологът гледа очните дъна и мери очното налягане, за да установи дали пациентът страда от някакво по-сериозно увреждане, като например дегенеративните очни заболявания.
Това коментира на пресконференция във Варна доц. д-р Христина Групчева от Специализираната очна болница във Варна. Според нея хората на възраст над 40 години обикновено прескачат някой от профилактичните прегледи и отиват при специалист, когато диоптърът им се е повишил и не виждат добре.
Задължително обаче е този контингент от пациенти да посещава офталмолог ежегодно и да не отлага прегледите.
Заболяване, което може да бъде хванато още в началото с навременен преглед, е макулната дегенерация. Тя може да бъде диагностицирана като суха и влажна. Сухата форма – по-често срещана в сравнение с влажната (среща се при около 85% от пациентите с МДСВ), може да бъде резултат от изтъняване на ретината поради напредване на възрастта, изменения в пигмента на ретината или комбинация от двата процеса.
Част от нервните клетки в ретината се променят и така се ограничава способността на пациентите да различават малки детайли. Развива се бавно, а загубата на зрение е постепенна.
По данни, изнесени от доц. Тошо Митов от очна клиника “Св. Петка”, между 2 и 10% от населението на възраст над 50 години страдат от макулна дегенерация. Заболяването е основната причина за слепота при хората в напреднала възраст.
В практиката все по-често се появяват случаи, при които биват засегнати и по-млади хора. Причината според доц. Митов и доц. Групчева е начинът на живот – неправилното хранене, тютюнопушенето, прекомерното излагане на слънце и други. Затова много важно е да се провеждат профилактични прегледи.
В тази връзка доц. Митов адмирира предприятията, които изпращат служителите си на консултации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.