Първи Европейски ден на антибиотиците отбелязваме днес в страната, съобщи на пресконференция в Националния център по заразни и паразитни болести д-р Тенчо Тенев, главен държавен здравен инспектор.
Инициативата се организира от ЕС и ще бъде отбелязана за първи път във всички европейски страни. Международната здравна проява е ръководена от Европейския център по контрол на заболяванията и Световната здравна организация. В България кампанията е под патронажа на министъра на здравеопазването Евгений Желев.
На европейско ниво 18 ноември се отбелязва с научна дискусия в Европейския парламент в Страсбург.
Целта е да се повиши информираността на обществото за антибиотиците и да се разясни правилната им употреба. Идеята е международната кампания да се превърне в ежегодно събитие.
Един от най-сериозните проблеми е резистентността на бактериите към антибиотиците, което се получава вследствие на неправилната им употреба, подчерта Цветан Велинов, завеждащ Националната референтна лаборатория по антибиотична резистентност. Резистентността към антибиотиците може да се предизвика както от недостатъчната или неправилната им употреба, така и от предозиране.
В България консумацията на антибиотици не е много висока и поддържа средно ниво. В развитите държави лечението с антибиотици в болниците достига 95 процента, в доболничната помощ тяхната употреба е пет процента. У нас тези нива са съответно 80 на сто лечение с антибиотици в болничната помощ и 20 на сто в доболничната.
Антибиотици не се предписват в първите три дни от появата на инфекция, съобщи доц. Нася Хаджиева, завеждащ клиниката по микробиология към УБАЛ "Царица Йоанна". Грипът, настинката, хремата, съпроводени с кашлица и висока температура не са индикация за антибиотично лечение, подчерта Хаджиева.
Тя уточни, че в 90 на сто от случаите това са вирусни инфекции, които не могат да се лекуват с антибиотици, защото нямат структура, на която антибиотиците действат. Ако след 72 часа състоянието на болния не се подобрява, е необходимо да се направят микробиологични изследвания, при които се установява какъв е причинителят на инфекцията.
На базата на тези изследвания се предписва определен антибиотик, комбинацията от няколко вида предизвиква странични ефекти и има токсично въздействие върху организма.
Измиването на ръцете е най-лесният начин за предпазване от инфекции. Пациентите с резистентни инфекции не могат да бъдат излекувани, уточни Хаджиева.
Антибиотиците са нискотоксични, но в комбинация с други лекарства крият опасност за здравето. Най-честите противопоказания при употребата на различни антибиотици са алергиите, предозирането им уврежда черния дроб и бъбреците.
Според Хаджиева сериозен проблем в страната е свободната продажба на антибиотици в аптеките, а също и липсата на квалифицирани кадри по контрол на инфекциите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.