Талкът е класифициран като вероятно канцерогенен продукт от Световната здравна организация (СЗО), съобщи АФП.
СЗО вече класифицира акрилонитрила, който се съдържа в полимери, като канцерогенен.
Експертите от Международната агенция за изследване на рака публикуваха резултатите от изследванията си в петък в сп. "Лансет онколъджи". Според тях талкът, който е естествен минерал, добиван в редица региони по света, "вероятно е канцерогенен" за човека предвид ограничените доказателства за въздействието му върху хора - рак на яйчниците, и достатъчно много доказателства при лабораторни животни. Въздействието в работна среда е при добив, стриване, третиране с талк, производство на продукти, които го съдържат. При населението като цяло излагането на въздействието на талка е при употребата на козметика и пудра за тяло, съдържащи талк.
Въпреки това експертите не изключват възможността някои данни да показват инцидентно нарастване на случаите на рак. Оценката на въздействието не включва талк, замърсен с азбест, но такова замърсяване не може да бъде изключено в част от случаите на хора, изложени на въздействие.
През юни фармацевтичният гигант "Джонсън енд Джонсън" постигна съгласие с правосъдието в 42 американски щата по дело за талк, станал причина за ракови заболявания, припомня АФП.
Изследвания, публикувани през януари 2020 г. за състоянието на 250 000 жени в САЩ, не намериха статистическа връзка между третирането с талк в областта на гениталиите и риска от рак на яйчниците, припомня АФП.
През 70-те години започват притесненията около замърсяването на талка с азбест, тъй като те се срещат често в близък контакт в природата. По-късно изследванията се фокусират върху риска от рак на яйчниците при употреба на талк.
СЗО вече класифицира като канцерогенен за човека акрилонитрила, който е летливо органично съединение, използвано предимно в полимерите. Това решение се основава на "достатъчно доказателства за рак на белите дробове и "ограничен брой доказателства" за рак на пикочния мехур при мъжете, се казва в оценката на Международния център за изследване на рака.
Тези полимери се съдържат във влакната на дрехите, килимите, опаковките на хранителните продукти, автомобилните части.
Акрилонитрилът присъства и в цигарения дим. Замърсяването на въздуха също води до излагане на човека на въздействието на съединението.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.