Често работата по високите етажи изисква голяма концентрация, постоянен прилив на нови идеи и добро настроение. Много германци посягат към психотропни медикаменти или наркотици, за да успеят да изпълнят тези изисквания, съобщава DW.
Все по-големи са изискванията на фирмата към 40-годишен мениджър в Хамбург. Два месеца наред той пътува до Бразилия и обратно, за да води важни преговори.
Срещу стреса и часовата разлика той започва да пие повече алкохол от обикновено и да взима сънотворни. Срещу умората сутрин и вечер при преговорите мениджърът взима стимулиращи медикаменти.
Така описаната в един германски седмичник мениджърска съдба не е единичен случай, казва д-р Йенс Раймер, ръководител на Германското дружество за изследване и терапия на наркотичните зависимости: "Познати са ни случаи на хора, които упражняват съвсем нормално професията си и които посягат първоначално към по-леки медикаменти, за да се преборят с безсънието си.
Или обратното - за да противодействат на медикаментите, повишаващи тонуса, много хора започват да пият успокоителни. Получава се един затворен кръг".
Към "тайните помощници" на претоварените сътрудници се числят амфетамините и кокаинът. Около 1,5 милиона германци консумират или са консумирали кокаин, разказва Йенс Раймер.
През последните години се забелязва дори тенденция на леко покачване на консумацията в сравнение с останалите държави членки на ЕС.
Консумацията на амфетамини е стабилна. Ползват се и стимулиращи медикаменти като риталин и биозак, познат в САЩ като Прозак. Риталинът е средство, което се предписва на деца с хиперактивност и дефицит на концентрация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.