Установено е, че има връзка между абсолютната влажност на въздуха и жизнеността на вируса на грипа. Това обяснява защо тази инфекция е толкова честа през зимата, когато в умерения климатичен пояс е студено и сухо, сочи изследване на Американската академия на науките, предаде АФП.
Когато абсолютната влажност (реалното съдържание на водата във въздуха, независимо от температурата) е ниска, както е през януари и февруари, в страните с умерен климат грипът се развихря и се предава по-лесно.
При предишни изследвания не бе установена силна зависимост между влажността и вирулентността на вируса на грипа, но при тях се държеше сметка само за относителната влажност на въздуха, зависеща от температурата, подчертава един от авторите на изследването – епидемиологът от здравното ведомство на щата Орегън, д-р Джефри Шеймън.
"Силната зависимост между нивото на абсолютна влажност на въздуха и оцеляването на вируса на грипа бе изненадваща", обясни той в комюнике. "Когато абсолютната влажност е слаба, вирусът на грипа по-дълго е жизнеспособен и степентта на заразност се засилва", обясни лекарят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.