На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН.
Каква е картината на заболяването у нас?
В България има около 300 новорегистрирани души с инфекцията ХИВ. Над 50% от тях са в напреднал стадий на инфекцията.
"Причините са няколко. На първо място е стигмата към тази инфекция, защото масово хората смятат, че това е заболяване, което засяга определена група хора, само с рисково сексуално поведение. На практика не е така. Невинаги се мисли в посока това заболяване, затова сравнително късно се установява инфекцията", каза ръководителят на Отделението за придобита имунна недостатъчност проф. д-р Нина Янчева-Петрова в неделното издание на "България сутрин" по Bulgaria ON AIR.
"Самото заболяване има латентен период, който може да продължи няколко години. Човекът може да няма никакви симптоми. Към края на този период започва да отслабва на тегло, да има температура.
Имаме пациенти с доста напреднала инфекция, които преди това са преминали през няколко болнични заведения, докато им се постави диагнозата", обясни специалистът.
Терапията стана по-ефективна
Ефективното лечение е комбинирана терапия.
"Сега пациентите пият по една таблетка на ден. В тази посока терапията е по-ефективна и се понася по-добре. По данни на Световната здравна организация (СЗО) към края на 2023 г. около 40 млн. души живеят с инфекцията. Смята се, че около 6 млн. са тези, които са инфектирани, но не са диагностицирани", коментира проф. Петрова.
Как най-често става заразването?
Най-често заразяването става чрез сексуален контакт.
"Другият начин е по кръвен път, употребяващите интравенозни наркотици. Тази група се редуцира. Възможно е предаването от заразена майка на дете по време на бременност, раждане или при кърмене. Добре е да се говори по-често за тази инфекция. С години е насадено, че това е страшно заболяване, от което се умира, но на практика не е така", уточни тя.
Терапията за позитивните е безплатна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.