Средиземноморската диета променя чревните бактерии, което води до подобряване на паметта и познавателните способности, показва ново проучване на изследователи от университета Тулейн в Ню Орлиънс, САЩ, цитирано от електронното издание "Юрикалърт".
Учените са на мнение, че ползите за мозъка от този начин на хранене може да се дължат на промяна в баланса на бактериите в червата.
В проучването, публикувано в специализираното издание Gut Microbes Reports, специалисти от Медицинския факултет на университета Тулейн установиха, че при средиземноморския начин на хранене се наблюдават ясно изразени различия в структурата на чревните бактерии в сравнение с обичайната западна диета. Те са свързани с по-добра памет и когнитивни способности.
"Знаем, че това, с което се храним, влияе на мозъчната функция, но проучването изследва как се случва", каза водещият автор Ребека Солч - Отаяно. "Нашите открития показват, че изборът на диета може да повлияе на когнитивните способности чрез промяна на чревния микробиом".
Изследването установи, че при плъховете, хранени по средиземноморска диета, богата на зехтин, риба и фибри в продължение на 14 седмици, се наблюдава увеличаване на четири полезни вида чревни бактерии и намаляване на пет други в сравнение с гризачи, консумиращи продукти с високо съдържание на наситени мазнини. Тези промени в бактериите са свързани с подобрено представяне при задачите в лабиринт, предназначени за проверка на паметта и знанията.
По-високите нива на бактерии като Candidatus Saccharimonas са свързани с по-добри когнитивни резултати, докато повишените нива на други бактерии, сред които Bifidobacterium, корелират с по-лоши функции на паметта, обясняват учените.
Гризачите на средиземноморска диета показват и по-добра когнитивна гъвкавост - способността за адаптиране към нова информация, както работна памет в сравнение с останалите плъхове, участвали в проучването. Те поддържат и по-ниски нива на т.нар."лош" холестерол.
Проучването е първото, което оценява въздействието на средиземноморската диета върху микробиотата и когнитивните функции в сравнение със западната диета при гризачи. Изследователите са използвали млади плъхове на възраст, приблизително равна на тази на 18-годишните младежи, за да моделират ефектите на диетата по време на критичния период на развитие.
Средиземноморската диета показва ясни ползи за когнитивната гъвкавост, паметта и чревното здраве, което предполага потенциални паралели при млади хора, чиито мозъци и тела все още съзряват, е заключението на експертите.
"Нашите открития предполагат, че средиземноморската диета или нейните биологични ефекти могат да бъдат използвани за подобряване на училищните постижения при юношите или на трудовите постижения при младите хора", каза д-р Димитриъс М. Мараганор, който е съавтор на изследването. "Макар че тези открития се основават на животински модели, те повтарят резултатите от проучвания върху хора, които свързват средиземноморската диета с подобряването на паметта и намаляването на риска от деменция".
Учените отбелязват, че са необходими по-мащабни проучвания върху хора, за да се потвърдят тези ефекти и да се разбере по-добре сложната връзка между диетата, чревните бактерии и мозъчната функция при младите хора./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.