Цьолиакията е генетично заболяване, което носят приблизително 1 на 100 души и изисква спазването на стриктна безглутенова диета.
"Човек може да го отключи по всяко време на своя живот. Моето дете го отключи на 2-годишна възраст, аз съм носител на гените. Единственият вариант човек да бъде здрав е живот без глутен. Като всяка друга автоимунна болест, няма точна причина за отключването", сподели Ралица Мавродиева от Асоциация Цьолиакия България в студиото на "България сутрин".
Тя алармира, че при попадането дори на най-малката прашинка глутен в безглутенова храна, тялото веднага реагира.
"Тялото не може да се храни, започва да линее, има недостиг на важни витамини и може да отключи диабет, остеопороза, ако не се хване заболяването и не са спазва строга безглутенова диета", предупреди Ралица Мавродиева.
Симптоми на цьолиакията
Заболяването има повече от 300 симптома, които могат да наведат специалистите към много други заболявания. Синът на Ралица е диагностициран след 6 месеца търсене на причините за оплакванията му.
"Най-често срещаните симптоми са силно издуване на корема като балон, диария, умора, необясними смени на настроенията при възрастните", каза гостът.
В ефира на Bulgaria ON AIR Мавродиева подчерта, че най-добре проблемът се открива чрез кръвен тест.
Основният проблем пред пациентите с цьолиакия е сигурното безглутеново хранене навън.
"Никой не контролира безглутеновата храна. Важно е, когато се приготвя, да е в чиста среда. Към момента нямаме разписани правила, водим се по стари методики. На пациентите в болница не се осигурява храна, трябва да я приготвят техни близки. В столицата има отделни детски градини, които по своя инициатива приготвят безглутенова храна, директорите се справят и готвят отделно. В община Варна го правят и има осигурена храна в детските градини", разказа гостът.
Родителите на деца с цьолиакия са принудени да им носят храна в кутии, когато са поканени на рожден ден, на събиране с приятели.
ТЕЛК само за децата с цьолиакия
Заболяването уврежда еднакво деца и възрастни. Само децата получават ТЕЛК, и то ако са проявяват симптоми.
"Парадоксът е, че ние трябва да бъдем болни за ТЕЛК. Ако детето спазва диета, неговият ТЕЛК ще бъде отнет, защото по документи и изследвания е добре. Ако не получиш ТЕЛК, не получаваш и финансова подкрепа, в момента получаваме брашно по Здравна каса. Постъпва се в болница за изследвания, изписва се от там. На нас ни предписват брашно, получаваме го от аптека, максималното количество е 12 кг, те стигат за дете за месец", каза още Ралица Мавродиева.
По данни на НЗОК децата, освидетелствани с цьолиакия, са близо 500. Няма данни за възрастните с това заболяване.
Основната битка през 2025 г. на Асоциация Цьолиакия България ще бъде осигуряването на безглутенова храна в детските градини и болниците.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.