Днес е Световният ден на епилепсията, който се отбелязва на втория понеделник на февруари. Един на всеки 100 души е засегнат от епилепсия, а един от всеки 20 може да получи епилептичен пристъп в някакъв момент от живота си.
Над 65 млн. души по света и над 70 хил. българи живеят с тази диагноза. Тя засяга не само физическото им здраве, но и психологическото състояние, и социалния им живот.
Децата с епилепсия се оказват нежелани в училище - родители мислят, че са заразни
"Това са хора, които много голяма част от тях функционират нормално. Епилепсията засяга всяка възрастова група. Справяме се трудно, но в нашата реалност има определени препъникамъчета, които правят голям проблем и за нас лекарите, и за самите пациенти, и за близките. Епилепсията означава, че човек получава пристъп", обясни д-р Филип Алексиев в предаването "България сутрин".
Липсват лекарства в аптеките
По думите му 10 активни противоепилептични лекарства липсват на нашия пазар, а част от лекарствата, които ги има, изчезват.
"Това създава притеснение в хората", подчерта той.
Антоанета Витова, която е майка на дете с епилепсия, сподели, че животът на хората с епилепсия и семействата им е много напрегнат и тези проблеми допълнително ги затрудняват.
"Разбирайки в последния момент, че това лекарство липсва в аптечната мрежа, дори и за лекарите е трудно. Трябва да се изпише нов протокол, за което изисква време. Човек може да получи такъв пристъп и без да е болен от епилепсия", каза Витова пред Bulgaria ON AIR.
"Хората трябва да разберат, че езикът не се гълта. Когато има пристъп с гърчове, не трябва да се пипа в устата на пациента. Викате бърза помощ", съветва д-р Алексиев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.