Една от основните области на изследване върху вейпинга е влиянието му върху белите дробове. Докато вейповете не съдържат катран и много от вредните химикали, намиращи се в традиционните цигари, те все пак могат да предизвикат нежелани ефекти.
Вдишването на аерозолите от вейп течността може да предизвика възпалителни процеси в белите дробове, което да доведе до кашлица, задух и дразнене на дихателните пътища. Някои ароматизатори във вейп течностите съдържат диацетил, който е свързан с увреждане на малките въздушни пътища в белите дробове. Изследвания показват, че дългосрочният вейпинг може да намали белодробната функция и да направи дишането по-трудно, особено при хора с астма или хронични белодробни заболявания.
Влияние върху сърдечно-съдовата система
Вейпингът може да повлияе и на сърдечно-съдовата система, особено заради съдържащия се в повечето течности никотин. Никотинът е стимулант, който кара сърцето да бие по-бързо и повишава кръвното налягане, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Никотинът причинява вазоконстрикция (стесняване на кръвоносните съдове), което намалява притока на кръв и може да доведе до повишен риск от инфаркт и инсулт. Изследвания показват, че вейпингът може да доведе до повишено съсирване на кръвта, което увеличава опасността от тромбози.
Влияние върху мозъка и нервната система
Никотинът в електронните цигари и вейповете има пряк ефект върху мозъка, особено при млади хора и непушачи. Никотинът е силно пристрастяващо вещество, което активира дофаминовите рецептори в мозъка и създава чувство на удоволствие и релаксация. Това прави вейпинга труден за спиране, особено при редовна употреба. При подрастващи и млади хора никотинът може да повлияе на развитието на мозъка, като намали когнитивните способности, паметта и способността за концентрация. Някои изследвания свързват никотина с повишени нива на стрес, тревожност и депресивни състояния.
Влияние върху имунната система
Вейпингът може да отслаби имунната система, което прави организма по-уязвим към инфекции и заболявания. Химикалите в алтернативните устройства за пушене могат да потиснат активността на белите кръвни клетки, което прави организма по-податлив на бактериални и вирусни инфекции. Хората, които вейпват, често съобщават за по-чести инфекции на горните дихателни пътища, като настинки и грип.
Целият материал - в puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.