IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В големите градове до 50 000 могат да са заразоносители на менингококова инфекция

Лекар: Инфекцията прогресира бързо и за кратко време се стига до усложнения

Bulgaria ON AIR

Bulgaria ON AIR

11-месечно бебе почина след менингококова инфекция в София, а 13-годишно дете е в тежко състояние. Друго бебе на 2 месеца се лекува в Пловдив.

"Менингококовата инфекция е остро инфекциозно заболяване, което се предава по въздушно-капков механизъм. Един сериозен епидемиологичен проблем с този причинител е, че е характерен т.нар. "айсбергов феномен" - имаме малко хора, които боледуват и имат изявена симптоматика, но се счита, че на един заразен се падат 1800 здрави заразоносители. Тоест под повърхността на водата са страшно много носителите и се смята, че в големите градове до 50 000 могат да бъдат здравите заразоносители", каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова за "България сутрин".

Тя поясни, че има различни форми на менингококовата инфекция.

"Локализирана форма, която представлява възпаление на назофаринкса и има тежките форми, каквито са сепсис, менингококов менингит и менингоенцефалит. Може и да има редки форми като артрит. Има разлика в симптоматиката. При назофарингита има болки в гърлото, сухота в гърлото, суха кашлица, отпадналост, главоболие също. При менингококовия менингит началото е доста остро и е характерна много висока температура - 40-41 температура, силно главоболие, което обхваща цялата глава и повръщане. Внезапно повръщат и децата, и възрастните", допълни д-р Бацелова в ефира на Bulgaria ON AIR.

При сепсиса също започва с висока температура и отпадналост, а след 5-6 часа се появява много характерен обрив.

"Има риск при най-малките. Доста често е засегната групата между 1 и 3-годишна възраст, както и учениците в първи и втори клас. Немалък е рискът за млади възрастни и лица над 65-годишна възраст. Това е коварен причинител, който може да доведе до тежки усложнения и фатален край. Инфекцията прогресира бързо и за кратко време се стига до усложнения, които са несъвместими с живота", поясни епидемиологът.

Специалистът посъветва родителите веднага да потърсят медицинска помощ и да не се прилага самолечение.

"Има две ваксини, които са необходими за изграждане на максимално широк имунитет. В България е налична само една от тези две ваксини - тази, която е срещу група "Б". Най-често именно от тази група са причинени менингококите инфекции, но такава ваксина няма. Това за пореден път поставя България и гражданите в един неравен достъп до препоръчителни ваксини. Трябва да се пътува до Гърция, Турция, Румъния. Има много хора, които искат да се ваксинират", коментира д-р Бацелова.

Тя подчерта, че двете ваксини са безопасни и няма нужда от реваксинация.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата