IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Д-р Симидчиев: Да се използват различни подходи, за да се избегне пълна упойка при дете

В здравеопазването е нужно да се учим от грешките си, каза още специалистът

БГНЕС

БГНЕС

Има най-различни подходи, при които може да бъде избегнато нуждата от това детето да бъде поставено под пълна упойка, когато е възможно, обясни пред БНТ д-р Александър Симидчиев по повод трагедията с починалото дете в частна клиника в Пловдив, което е било поставено на 4-часова пълна упойка при зъболекарска интервенция.

Депутатът от ПП-ДБ заяви, че при по-голяма част от случаите, има варианти да се приложат методи, които са свързани с психологическа подготовка, за да може детето да не е стресирано. “След това работа с подходи, които не предизвикват такава болка, като например лазерната стоматология. Т.е. има най-различни подходи, при които може да бъде избегнато нуждата от това детето да бъде поставено под пълна упойка. А пък всяко една медицинска интервенция има както своите положителни последици, така има и някакъв малък процент от странични ефекти", каза д-р Симидчиев.

Според него в здравеопазването е много важно да се учим от грешките си, както е в авиацията, но нямаме културата за това.

"Аз много често, когато говоря по подобни теми казвам, че има една индустрия в света, която се учи от грешките си постоянно и това е авиацията. Поради което - най-опасният транспорт става най-безопасен. Защото те имат културата да се учат от грешките си. Когато видят, че има грешка, особено такава, която има фатален край, веднага променят своите стандарти и процедури, така че такъв проблем да не може да настъпи отново. Тук имаме абсолютно същото. Здравеопазването има един приоритет и той се нарича "primum non nocere" - “първо да не вредим“ - преди всичко останало трябва да не вредим. Поради което, ние трябва да имаме стандарти точно такива, каквито са в авиацията, които правят така, че не да говорим постоянно за лекарски или за институционални, или за някакви други грешки, а да се учим от тях, така че да не ги допускаме повторно”, каза още д-р Симидчиев.

Депутатът припомни и друг случай, при който настъпва рядък страничен ефект при подобна интервенция. "За този случай нямам достатъчно информация, за да кажем какъв е проблемът. Но предходният случай, който касаеше една по-голяма клиника в София, където беше настъпил подобен ефект, този ефект не беше алергичен. Той беше ефект, който се получава след прилагане на упойка, което е много рядко, но не може да се каже преди това, че детето ще получи такава реакция. Има специфичен медикамент, който трябва да се приложи в тези случаи, който не е противоалергичен медикамент. Пак казвам, ако това дете е показано за подобна интервенция, това е допустим риск. Ако обаче се прави, за да е по-удобно или за да спестим нещо като психологическо напрежение на детето или на родителите, това не е редно."

Д-р Симидчиев е категоричен, че въпреки информираното съгласие и снетата анамнеза, има случаи, в които не може да се предвиди подобна реакция на организма.

"При всички положения, когато говорим за оперативни интервенции при възрастни и при деца, има минимален набор от изследвания, които трябва да се правят. И те включват, разбира се, и разпитване на родителите, ако става въпрос за дете или на възрастния човек, който е снимане на анамнеза, включително има ли алергия и така нататък. Но има случаи, при които не може да се предвиди всичко това. И именно затова не бива да прилагаме такива методи излишно. Те трябва да бъдат прилагани по строги показания, които трябва да са фиксирани. И това е нещо, до което трябва да се прави."

Специалистът добави, че трябва при подобна трагедия да се анализират грешките и да се променят процедурите.

"Впечатлението ми е, че пак отново гасим пожари. Защото най-тежкият пожар там беше в случая с възнаграждението на хората, работещи в държавните психиатрични болници. Тъй като психиатричната помощ в България се осъществява в няколко различни сектора, с няколко различни видове организации. Но конкретно държавните психиатрични болници, които са подчинени на Министерство на здравеопазването, техните възнаграждения се вдигнаха с 5%, което беше обидно малко. Аз, когато бях председател на здравната комисия, специално входирах писмо до министъра на здравеопазването тогава, в което специално изисквах той да подготви мотивирано предложение да се вдигне този процент на възнаграждение, конкретно за тези болници, защото беше ясно, че тяхната материална база е ужасно лоша. Издръжката, включително храненето на пациентите е обидно ниско. Не обидно, то е безобразно ниско. Беше под 60 лева общо издръжката на ден на пациент, а тя трябва да бъде към 130 лева. Тоест по-малко от половината. При това положение просто системата издъхва."

Народният представител коментира и отпуснатите 12 млн. лева за държавните психиатрични болници. Симидчиев е на мнение, че тези пари няма да решат изцяло проблема.

обаче няма да реши изцело проблема, смята д-р Симидчиев. “Тук имаме нужда от системен подход, в който да се учим от това какви са неблагополучията, къде се случват. Част от проблемите, които има там, не са само единствено в държавните психиатрични болници. Те винаги се грижат за най-тежко болните, но проблемът е и с това, когато се изпише човек от такава болница, какво става с него в обществото."

Депутатът добави, че имаме нужда от система, която да бъде финансово подкрепена.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата