Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев заяви, че никога в практиката си не е виждал болен да е предал менингококовата инфекция на контактен. Шансът да е опасна за останалите не е висок, заяви специалистът пред Nova news.
Доц. Кунчев добави, че всяка година има по около 10 случая годишно.
"Менингитът може да се предизвика от много неща и представлява възпаление на обвивките на гръбначния и централния мозък. Менингокок (видът Neisseria meningitidis) е един от причинителите. Сега е сезонът, в който обикновено възниква това заразно заболяване. Бактерията е толкова разпространена, че всеки от нас се е срещал с нея. Средното носителство в населението е между 5 и 10%, като има и колективи, където достига до 25%. Това значи, че всеки четвърти си я носи в организма, но тя не се проявява. В 7-8 процента от случаите предизвиква респираторна инфекция, която минава бързо. Под 0,5% може да се стигне до по-сериозно протичане", обясни Кунчев.
За най-разпространените щамове на менингита A,C,W135 и Y има ваксина. Кунчев каза още, че годишно се поставят около 1200 дози от нея.
“Пневмококовите пневмонии са сред най-честите усложнения чрез грип, но ваксината не е задължителна, тя е допълнителна гаранция към имунизацията - препоръчителна е за уязвимите групи. При пет случая на 7 млн. население не съм убеден, че трябва да правим задължителна ваксинация", коментира доц. Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор коментира, че морбилите е 100% заразна инфекция. "Заболяването е трудно за разпознаване, но у нас го нямаше дълго време. Появяват се специфично зачервяване по лицето, температура, петънца по лигавицата на устната кухина. Морбилите е сериозно заболяване", каза още доц. Кунев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.