Темите за тревожността и паник атаките получават все повече отклик в обществото ни днес, а сред причините е забързаният начин на живот, който неизбежно ни докарва до едното или другото състояние. Докато някои успяват да се измъкнат по-бързо от това състояние, то при други това се превръща в сериозен здравословен проблем. Именно затова специалният видеокаст за емоционално здраве на Az-jenata.bg „Да си поговорим“ обръща внимание на тази тема в новия си епизод. А в него експертното си мнение и експертиза по този проблем споделя Надежда Маркова - клиничен психолог и психотерапевт по когнитивно-поведенческа терапия, част от общността hOUR SPACE.
В разговора си с главния редактор Мария Дуковска, Надежда споделя, че много изследвания доказват, че качественият сън, освен всички останали негови ползи, помага изключително много за психичното здраве и балансираната психика на човека.
Социалните взаимоотношения също се нареждат в „Топ 5“ начина, с които да преборим неспокойството. По думи на клиничния психолог, именно те са ключов фактор за оценка как човек се справя в живота.
„Добрите връзки с хората, те също са показали в не едно и две изследвания, че са много важен фактор и дори когато сме в криза или в период на стрес. Наличието на стабилни връзки в живота ни е важно, за да можем да излезем от ситуацията по добър начин“, обясни клиничният психолог.
В същото време експертът споделя и другата страна на монетата, когато говорим за притеснение и тревожност.
„Тревожността може да ни помогне, да ни даде сигнал в ситуации, които са важни да помислим, да вземем добри решения, така че да се защитим от опасности или от някое лошо стечение на обстоятелствата. Тревожност, например, може да изпитва човек в работен аспект и тази тревожност, понякога, може да бъде много здравословна, много градивна, за да алармира за необходимост от това да обърне внимание на някои проблеми или да положи по-задълбочени усилия по някой въпрос.
Но тя засегна и нездравословните прояви на тревожност и последиците от тях.
„В същия този аспект, например, когато говорим за работа, тревожността може да стане и преекспонирана и да започне да се разпростира над области и ситуации, където всъщност тя вече губи своя здравословен елемент и започва да вреди и да отнема от качеството на живота на човека“, допълни Надежда по темата.
Какви са основните признаци, че някой изпитва тревожност в ежедневието си, кои са провокиращите фактори, какво отключва паник атаките и как да си помогне човек в момент на паник атака? Отговорите на всички тези въпроси можете да научите от разговора с Надежда Маркова за новия епизод на видеокаста на Az-jenata.bg „Да си поговорим“ - ТУК.
Az-jenata.bg, част от Investor Media Group, стартира проект в помощ и подкрепа на жените в България. Видеокастът „Да си поговорим“ е специална рубрика на медията, която поставя акцент върху психическото и емоционалното здраве. Една тема, която често остава зад кулисите на ежедневния живот, но която е от съществено значение за благополучието на всяка жена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.