Смисълът на преместването на часовниците с час напред и час назад е, за да се осигури на организма повече светлина и повече активност.
Поради тази причина, всяка година в последната неделя на март, часовниците се местят с един час напред /в неделя, 29 март - бел.ред./, а в последната неделя на октомври се връщат обратно.
Според хронобиолозите Тил Рьонеберг и Томас Кантерман от университета “Лудвиг Максимилиан” в Мюнхен обаче преминаването към лятното часово време през март обърква вътрешния часовник на човека.
Този дисбаланс се дължи на факта, че ритъмът във всекидневието ни се определя не от часовника, а от дневната светлина.
Заедно с двама холандски изследователи те са провели най-голямото досега изследване за последиците от преместването на стрелките.
Чрез специален въпросник те са изследвали моделите на сън на 55 000 души в Централна Европа. Резултатите от проучването са публикувани в списание Current Biology.
Вътрешният часовник на човека се нагажда към промените в съответствие със сезона спрямо изгрева на слънцето.
Изгревът регулира естествения ритъм на сън и бодърстване и през летните месеци.
Резултатите показват, че преместването на часовника в лятното часово време пречи на естествената настройка на вътрешния часовник.
"Бяхме изненадани, но се оказа, че последиците са сериозни. Смяната от лятно на зимно часово време и обратно влияе върху естествените ритми в организма, въпреки че човек обикновено успява в рамките на няколко дни да се пригоди към промените", казват учените.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.