Учени развенчаха едно от големите достижения на общественото здравеопазване през ХХ век – дезинфекцията на водата. Те са установили, че химическите вещества, използвани за пречистването на водата и плавателните басейни, при реакция с органичен материал води до токсични последици.
Процесът на пречистване на течащата вода, в басейните и фонтаните с помощта на хлор и други видове дезинфекциращи вещества води до образуването на клас съединения под названието странични продукти на пречистването и генерира стотици други видове различни съединения.
Някои от тях са канцерегонни и опасни за здравето и способни да повредят генома на ДНК и да предизвикат вродени дефекти, предупреждават специалисти от Университета на Илинойс, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Експертите са събрали многобройни данни за токсичността на страничните продукти на дезинфекцирането на водата и са открили, че съществуват йодосъдържащи вещества: при голямата концентрация на бром и йод във водата се създават химически условия, необходими за производството на вредни токсини.
Също така е било открито, че съдържащите азот дезинфекциращи средства са много по-токсични, отколкото тези, които не съдържат азот. Освен това се е оказало, че хлорираната вода в обществените басейни може да съдържа 10 пъти повече странични продукти, отколкото питейната вода.
Медиците смятат, че наличието на циркулиращ органичен материал във водните басейни обяснява високото разпространение на рак на пикочния мехур и астмата сред професионалните плувци. При често плуване в басейните химикалите в по-голяма степен проникват чрез кожата и дихателните пътища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.